Cmentarz wojenny nr 40 – Bieździedza

FotografiaCmentarzeCmentarz wojenny nr 40 - Bieździedza

 

Cmentarz wojenny nr 40 – Bieździedza
Cmentarz wojenny nr 40 – Bieździedza

Cmentarz został zaprojektowany przez Johanna Jägera. Jest to kwatera na cmentarzu parafialnym w Bieździedzy. Obiekt ogrodzony drewnianym parkanem na kamiennych słupkach. W centrum ustawiono duży drewniany krzyż na kamiennym cokole z inskrypcją: „Do nas pokój przyszedł prędzej niż do Was„. Pochowano tu 29 żołnierzy rosyjskich, 38 niemieckich, 1 austro-węgierski oraz dwóch o nieustalonej narodowości.

Ciekawostka:

Żołnierz wymieniony jako austriacki, wygląda na Polaka – szer. Józef Kalita, z dokumentów można wywnioskować, że pochodził z Monasterzyska (dziś miasto na Ukrainie do 1939 r. na terenie Polski). Co do tych 2 nieznanych i szer. Kality, to są wykreśleni z listy! Może to sugerować, że zostali ekshumowani lub w ogóle nie byli pochowani na tym cmentarzu. Na I stronie widać naniesione poprawki, z 52 grobów poprawiono na 49. Na planie cmentarza również widnieje 49 groby.

Większość żołnierzy zmarła pomiędzy 5 a 8 maja 1915 natomiast szer. Kalita ponad rok później, bo 28 lipca 1916.

W latach 2007 – 2010 przeprowadzono kompleksowy remont.

aktualizacja: 10.02.2017 r.

Dzięki czujności i wiedzy Pana Antoniego Kality, udało się ustalić szczegóły pochówku szer. Józefa Kality. Faktycznie, jest pochowany na tym cmentarzu, ale życie stracił w potyczce, właśnie w okolicach Monasterca. Jego ojciec, Jakub Kalita w lutym 1919 r. wybrał się saniami wraz z dwojgiem swoim synów po ciało Józefa. Nie ma informacji skąd dowiedział się o miejscu pochówku swojego syna. Po przybyciu na miejsce, ekshumowali ciało Józefa, owinęli w brezent i przywieźli do Bieździedzy. Wrócili w rodzinne strony dopiero po Wielkanocy – wozem. Nazwisko „Kalita” funkcjonowało mniej więcej  do lat 50. XX wieku. Potem, wszyscy żyjący Kalitowie zmienili nazwisko na Kaleta. Jakub Kalita, czyli ojciec szer. Józefa Kality również jest pochowany na cmentarzu w Bieździedzy. Jego grób znajduje się po prawej stronie kaplicy cmentarnej.

Cmentarz

N 49° 48.337 E 021° 28.494

Akta z zasobów NAC

Uwaga!

Treści, które tworzę na tej stronie, są chronione prawem autorskim. Proszę, nie kopiuj ich ani nie udostępniaj bez mojej zgody.

Jeśli potrzebujesz fragmentu do własnego użytku, chcesz się czymś podzielić lub zapytać o możliwość wykorzystania materiału — napisz do mnie. Chętnie porozmawiam.

Dziękuję za poszanowanie mojej pracy.