Cmentarz wojenny nr 41 – Bieździadka

FotografiaCmentarzeCmentarz wojenny nr 41 – Bieździadka

Cmentarz wojenny nr 41 – zaprojektowany przez Johanna Jägera.

Cmentarz znajduje się bezpośrednio przy drodze Kołaczyce – Sieklówka. Jest to niewielki cmentarzyk zaprojektowany przez Johanna Jägera. Pochowano tutaj, w 16 grobach, zaledwie 26 żołnierzy: 21 niemców, 3 rosjan i 2 bułgarów. Na grobach znajdujących się przy murze ustawiono wysokie rzeźbione, żeliwne krzyże, natomiast na ułożonych szeregiem w centrum, stoją skromne niewysokie krzyżyki.

Cmentarz ma kształt wydłużonego prostokąta z półkolistą wnęką na wprost wejścia. Ustawiono w niej kapliczkę słupową stanowiącą akcent centralny. Kiedyś w jej wnętrzu, pod szkłem, znajdował się obraz Franca Polednego przedstawiający głowę Chrystusa. Na trzech ścianach kapliczki umieszczone są równoramienne krzyże.
U stóp kapliczki znajduje się indywidualna mogiła oficera o nazwisku Fritz Hoppe. Wejście stanowi kuta furtka pomiędzy dwoma filarami. Całość otacza niewysoki mur z piaskowca, po bokach furtki ozdobiony dwoma kutymi elementami. Cmentarz zachował się stosunkowo dobrze. Jedynie mur był spękany, z tyłu nosił ślady niefachowych napraw.

W latach 2008 – 2010 przeprowadzono kompleksowy remont cmentarza, finansowany z budżetu Wojewody oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie. Odtworzono kształt mogił, który podkreślono krawężnikiem, zakonserwowano zachowane elementy wyposażenia mogił i odtworzono brakujące. Przeprowadzono gruntowny remont muru ogrodzeniowego, najbardziej zniszczone elementy przebudowano.

Cmentarz wojenny nr 41 – Bieździadka

Inskrypcja na pomniku:

ALS FERNER HEIMAT SIND WIR GEKOMMEN,
HIER HAT UNS TOD IN DEN ARM GENOMMEN
UND TRUG UNS DIE BETÄUBENDE NACHT;
IN DER HEIMAT ALLER SIND WIR ERWACH.
„Przybyliśmy z dalekiej Ojczyzny,
Tu objęła nas śmierć w swoje ramiona
I uniosła nasz przez odurzająca noc.
Wszyscy przebudziliśmy się w Ojczyźnie.”

Cmentarz

N 49° 48.191 E 021° 29.775

Uwaga!

Treści, które tworzę na tej stronie, są chronione prawem autorskim. Proszę, nie kopiuj ich ani nie udostępniaj bez mojej zgody.

Jeśli potrzebujesz fragmentu do własnego użytku, chcesz się czymś podzielić lub zapytać o możliwość wykorzystania materiału — napisz do mnie. Chętnie porozmawiam.

Dziękuję za poszanowanie mojej pracy.